مصلی مشهد

mosalla (1)یکی از بناهای تاریخی مشهد ، مصلی است که مربوط به دوران صفویه است . مصلی مشهد در گذشته به مصلی پایین خیابان معروف بوده است . علت نامگذاریش به این اسم اینست که در آن زمان به قسمت بالای سر مبارک حضرت رضا (ع) بالا خیابان می گفتند و سمت پایین پای حضرت هم پایین خیابان . و چون مصلی در قسمت پایین بود به این نام مشهور شده است . امروزه بالا خیابان ، خیابان آیت الله شیرازی و پایین خیابان ، شهید نواب صفوی نام دارد . بازدید از این بنا به گردشگران تور مشهد که به تاریخ کهن ایران علاقه مندند ، توصیه می شود .

مصلی مشهد یکی از دیدنی های مشهد است که در بلواری به همین نام قرار دارد . این بنا بیش از 350 سال قدمت دارد و ظاهرا در گذشته در مسیر مسافران و زائران بوده است . مصلی مشهد در سال 1087 هجری قمری ، زمان سلطنت شاه سلیمان صفوی ، به کوشش شخصی به نام حاجی ملک ساخته شده است  . معمار بنا شخصی به نام حاجی شجاع بوده است . این بنا از اواخر سال ۸۶ تا تیرماه سال ۸۷ مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت ولی همچنان نیازمند توجه مسئولان می باشد . مصلی مشهد در ۱۵ دی ۱۳۱۰ به شماره ۱۴۱ به به ثبت آثار ملی ایران رسیده است .

مصلی مشهد
مصلی مشهد

ویژگی های مصلی مشهد

بنای مصلی تاریخی مشهد یکی از جاذبه های گردشگری مشهد است که شامل ایوانی بلند ، گنبدی آجری ، دو رواق در طرفین و همچنین کاشی کاری های معرق و مقرنس کاری های گچی می باشد . ایوان بنا رو به قبله بنا شده است . در ایوان و رواق ها هر کدام محرابی خواهید دید . محراب اصلی مصلی در ایوان قرار دارد که متاسفانه بیش از 30 درصد کاشی کاری هایش از بین رفته است . در کتیبه پیشانی آن نام معمار حاجی شجاع به چشم میخورد .

در نمای بیرونی بنا کاشی های معرق صفوی می بینید . هنر درودگری نیز در این بنا به چشم می خورد . بر طاق ایوان نقش های ظریف و پیچیده ای وجود دارد که در برخی قسمت ها با نقوس اسلیمی آراسته شده اند . خطوط دیگری که به طرح های گره در دوران اسلامی بازمیگردند در مصلی وجود دارد که بخش هایی از آنها در حمله روس ها به مشهد تخریب شده است .  حیاط مصلی مساحتی چند صدمتری دارد که با درختان و چمن کاری تزئین شده است .

مصلی مشهد دو درب ورودی دارد . یک درب آن از خیابان اصلی و درب دیگر از خیابانی در پشت مصلی است که البته ورود و خروج بازدیدکنندگان از درب اصلی است . درب پشتی ورودی کارگاه چوب بری است که برای وارد شدن به حیاط بنا ، لازم است از کارگاه عبور کنید . سمت راست درب ورودی اصلی مرکز آفرینش و پژوهش های هنرهای سنتی و صنایع دستی قرار دارد که قلم زنی ، ساخت تار و نقاشی را شامل می شود . فروشگاهی صنایع دستی نیز در کنار این مرکز خواهید دید که برای خرید سوغات مکان مناسبی است .

بعد قبل
مصلی پایین خیابان مشهد
مصلی پایین خیابان مشهد

مصلی پایین خیابان مشهد
مصلی پایین خیابان مشهد

مصلی پایین خیابان مشهد
مصلی پایین خیابان مشهد

بعد قبل

 

درباره ی rahsepar

چرا ما را انتخاب کنید ؟

توصیه های ما برای سفر به مشهد

خدمات ما در مشهد

درباره ما بشتر بدانید

سفر به مشهد را با ما تجربه کنید . با پنج سال تجربه و دفتر پشتیبانی در تهران .
  • پشنهادت خوبی با توجه سلیقه شما برای هتل داریم هم قیمت هم کیفیت
  • بهترین افر پروازی را با تنوع ممکن به شما پیشنهاد می دهیم
  • در تهران و مشهد به شما خدمات پشتیبانی ارائه می نماییم
  • مسافرانمان را بدون هیچ هزینه اضافه بیمه می نماییم
  • و....

ما برای تعطیلات تابستانی شما عزیزان پیشنهادات خوبی داریم

با کارشناسان مجرب ما تماس بگیرید تا

  • با توجه هدف شما از سفر: تفریحی ، تفریحی خرید ،سیاحتی و…
  • • با توجه به وضعیت شما : خانواده،مجردی ،ماه عسل و…
  • • با توجه به مقدار بودجه شما :لوکس ،کم هزینه ، متوسط و …
  • • با توجه به بازار تورهای تابستانی: افری ،تور های خلوت ،تور های هیجان انگیز و…
  • • و…

بهترین پیشنهادات را از ما بخواهید ، با کمال افتخار در خدمت شما هستیم

تلفن تماس  ۵۴ ۴۴ ۶۷ ۴۳ ۰۲۱

تماس با ما : 021 43 67 44 54  
سعادت سیرگیتی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *